Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

Spolupráca s rakúskou firmou LKW Walter Wien pokračuje!

Dňa 14.04. 2016 sa na našej škole uskutočnil workshop firmy LKW Walter Wien, ktorý viedla pani Jana Liptáková, manažérka firmy. Workshop prebiehal nasledovne: Ako prvú sme uvideli prezentáciu tejto rakúskej firmy v nemeckom jazyku. Následne pre nás  pani Liptáková  prichystala úlohy, ktoré sme museli splniť. Všetci sme sa rozdelili do troch skupin, ktoré medzi sebou súperili. K splneniu úloh sme potrebovali  vedomosti  o firme a  znalosť  nemeckého jazyka. Pani Liptáková si všímala, ako spolupracujeme v tíme, keďže tímová práca je v tejto firme veľmi dôležitá. Samozrejme mala možnosť hodnotiť aj úroveň našej nemčiny. Záujemci o prácu v LKW Walter Wien sa budú môcť zúčastniť na jeseň exkurzie  do tejto firmy, aby mali reálnu predstavu o práci,  ktorú budú vykonávať a aby mohli vidieť, ako vyzerá bežný pracovný deň. 

    

 

Beseda so spisovateľom L. Keratom a vydavateľom K. Kertészom

Vo štvrtok od 11:00 sa v školskej knižnici Obchodnej akadémie v Prievidzi uskutočnila netradičná hodina slovenčiny pre maturantov: "autorské čítanie a beseda so spisovateľom Lacom Keratom z ostatnej knihy Ešte som tu a zostanem. Moderuje Koloman Kertész Bagala.


Román Laca Keratu je vyskladaný z láskavých a humorných spomienok starca, ktorý prežil bohatý život v kruhu svojich blízkych a priateľov. Spomienky, predstavy a realita sa mu už v mysli zlievajú. Napriek neľahkému životu pociťuje naplnenie, spokojnosť a dobrácky pristupuje ku každému, koho stretne. Akoby nám dával nádej, že existuje harmónia vedomia, sveta a vesmíru. Len my vnímame, že za jeho chrbtom sa dejú čudné veci.

Laco Kerata (1961) vydal zbierky poézie Hriešny spánok a Prišiel som, videl som, drámy Rádiové hry a Večera nad mestom, zbierku poviedok Mám sa a román Zlý herec, ktorý sa dostal do finále Ceny Anasoft litera a vyšiel v českom preklade. V roku 2013 vydal zbierku poviedok Malé domov.

Je absolventom divadelnej réžie na VŠMU, kde získal aj doktorát z dramaturgie. V roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom založil Divadlo Stoka, v ktorom pôsobil do roku 2002, neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Pracuje ako režisér v Slovenskom rozhlase, stále aktívne hrá a píše, žije v Bratislave." Zdroj: facebook 

 

V Starej Turej prebehlo krajské kolo SOČ

V krajskom kole SOĆ za našu školu tento rok súťažili dve práce od autoriek: Simona Rendeková a Zuzana Hrdá v kategórii 08 - Cestovný ruch, hotelierstvo gastronómia. Ďakujeme za vašu odbornú činnosť a blahoželáme vám. Viac o krajskom kole súťaže nájdete v článku na stránkach Trenčianskeho samosprávneho kraja a v nasledujúcom príspevku Simony Rendekovej

Krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja bolo ako po iné roky v Starej Turej. Obchodná akadémia  Previdza mala v odbore 08- gastronómia, hoteliérstvo a cestovný ruch  dve práce. Projektu Simony Rendekovaj „Panské domy hornej Nitry“  porota udelila 3.miesto.

 V piatok 8. apríla sa v Starej Turej uskutočnil 38. ročník Stredoškolskej odbornej činnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zo 17 odborov naša škola, Obchodná akadémia v Prievidzi, mala zástupcov iba v odbore 08 - gastronómia, hoteliérstvo a cestovný ruch. Súťažilo 8 prác. Ja som prezentovala svoj projekt Panské domy hornej Nitry. Obsahom práce je prezentovanie 22 panských domov regiónu so zameraním na kaštieľ v Čereňanoch. zaKamencom“ - to bol názov druhého súťažného projektu z našej školy. Autorka Zuzana Hrdá v tom istom termíne súťažila na Bosákovom dni 2016 v Bratislave a tak ja ako spoluautorka (ďalší spoluautori boli Alexandra Zbiňovcová a Dominik Šimko), som prezentovala aj tento projekt. Jeho cieľom je revitalizácia objektov a území v Gepniarovej a Bystričianskej doline, ktoré sú za obcou Kamenec pod Vtáčnikom.

Je dobojované, ceny rozdané, postupujúci na slovenské finále sú istí. Víťazom môžeme len poblahoželať !!! Ja som bola na 3. mieste. Miesto je nepostupové. Škoda. V každom prípade je na mne, či využijem tú možnosť, aby som na maturitných skúškach môj projekt obhajovala, alebo pôjdem na klasickú maturitnú skúšku z praktickej časti odborných predmetov. To asi mnohí študenti nevedia. Nevedia, že umiestnenie na krajskej súťaži do tretieho miesta a celoslovenskej do piateho miesta môže žiak, ak mu to škola dovolí, prezentovať a obhajovať pred maturitnou komisiou. Som tretiačka, takže mám na rozhodnutie jeden rok. Uvidíme... 

    

 

KRISTÍNA IŠTVÁNIKOVÁ POSTÚPILA DO CELOŠTÁTNEHO KOLA

V súťaži Olympiáda Mladý účtovník  postúpila naša  študentka  Kristína Ištvániková  (IV. B) do celoslovenského  kola, ktoré sa bude konať  28. 04. 2016 v Žiline. V konkurencii 144 súťažiacich z krajských kôl postúpilo do celoštátneho kola 15 najlepších účtovníkov. Veľmi pekne sa umiestnil aj Juraj Borko (IV. B).  Ďakujeme obom študentom za vzornú prípravu  na túto náročnú súťaž  aj v ich  voľnom čase.  Srdečne  im a tiež pani učiteľke Ing. M. Medľovej, ktorá študentov pripravovala, blahoželáme a Kristíne držíme palce v ďalšom súťažení.  

 

 

 

Ochrana životného prostredia v Slovenských elektrárňach

Dňa 12. 4. 2016 sa žiaci II.A a II.B  zúčastnili milého stretnutia s p. Barborou Rumpli zo Slovenských elektrární, závod Elektráreň Nováky. Témou stretnutia bola ochrana životného prostredia, separovanie odpadu a jeho praktický význam. Stretnutie nadväzovalo na práve ukončený projekt  Rozvoj úcty k prírodným zdrojom, ktorý sme realizovali práve vďaka nadačnému fondu SE zriadenému v Nadácii Pontis. 

V prezentácii pani Rumpli predstavila študentom, ako Slovenské elektrárne podporujú rozvoj regiónov v okolí svojich regiónov prostredníctvom komplexného programu spoločenskej zodpovednosti Energia pre krajinu. Žiaci sa dozvedeli o mnohých konkrétnych opatreniach firmy na zníženie emisií, o energetickej efektívnosti pri výrobe elektrickej energie. V závere stretnutia sa žiaci rozdelili do skupín a zabojovali o víťazstvo v krátkom jednoduchom teste. Ukázalo sa, že počúvali pozorne. Plný počet bodov získalo viacero skupín. Okrem sladkej odmeny ich čakala aj taká netradičná - všetky víťazné družstvá absolvovali krátku vyhliadkovú jazdu v najpredávanejšom elektromobile na Slovensku Nissan Leaft, na ktorom jazdia zamestnanci SE. A čo povedať na záver? Jedno veľké ďakujeme našej milej pani lektorke a jej krásnemu elektrovozidielku.

     

 

Rozvoj úcty k prírodným zdrojom

Rodičovské združenie pri Obchodnej akadémií v Prievidzi oznamuje verejnosti, že dňa  31. marca 2016 sa skončila úspešná realizácia projektu Rozvoj úcty k prírodným zdrojom. 

Náš projekt bol zameraný na rozvoj povedomia o ochrane životného prostredia separovaním odpadu či úsporou energií. Zároveň sme získané finančné prostriedky využili na rozvoj multifunkčnej učebne U 17, v ktorej sa uskutočnili viaceré vzdelávacie aktivity projektu. 

 Touto cestou sa chceme poďakovať priateľom OA Prievidza z Nadácie Pontis a spoločnosti Slovenské elektrárne, ktorá nám poskytla grant zo zamestnaneckého programu Ukážte sa v lepšom svetle. Osobitná vďaka patrí ambasádorke projektu zamestnankyni Elektrární Nováky Bc. Dušane Ješkovej, ktorej dcéra je žiačkou tretieho ročníka našej školy.                                                                              

 

Bosákov deň 2016

Víťaz z dvadsiatky stredoškolákov v medzinárodnej slovensko-českej súťaži Bosákov deň 2016 navštívi, na pozvanie europoslanca Eduarda Kukana, Europarlament v Bruseli. Obchodnú akadémiu Prievidza reprezentovala Zuzana Hrdá.

Pred 130-timi rokmi Slovák Michal Bosák, rodák z obce Okrúhle a vtedajšej Šarišskej župy vycestoval do zasľúbenej Ameriky s jedným dolárom. Vypracoval sa z neho úspešný bankár a filantrop. Najznámejšie o ňom je, že jeho podpis, ako bankára, je na 5, 10 a 20-dolárovej  americkej bankovke. Desiatykrát sa v Národnej banke Slovenska uskutočnila súťaž Bosákov deň. Vyhlasovateľom je Spoločnosť Michala Bosáka, ktorá sidli v Prešove a v Prahe. Do súťaže sa zapojili stredoškoláci zo Slovenska a z Česka s ľubovoľným  ekonomickým projektom, podnikateľským plánom,  start-up-om,  ktorý  je možné aplikovať v praxi.  

Vo  finálovom kole sme súťažili dvadsiati. Ja som prezentovala môj projekt  „zaKamencom“. Projekt je o revitalizácii objektov a území v Gepniarovej a Bystričianskej doline za obcou Kamenec pod Vtáčnikom – amfiteáter, papiereň, lyžiarske stredisko, cvičné skaly... Práce boli rôznorodé. Ako vybudovať krajčírsku dielňu, pripraviť aplikácie pre databázu autoservisov, čo s utečencami a ako riešiť utečeneckú krízu, vybudovanie psieho hotela, vytvorenie vlastnej fashion mark ... Konkurencia silná, podujatie v inštitúcii, do ktorej sa len tak nedostanete, držať v ruke falošnú 500 € bankovku, stretnutie s ľuďmi, ktorých tiež nestretnete každý piatok – europoslanec Eduard Kukan, genrálny guvernér Jozef Makúch, Rudolf Bosák, prezident Spoločnosti Michala Bosáka, či Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR... A bonus? Byť prítomná pri prezentácii, a to v bielych rukavičkách(!), originálu desaťdolárovej bankovky podpísanej významným Slovákom Michalom Bosákom.

Víťaz bol len jeden. Cestuje do Bruselu. Škoda, nevyhrala som... Ale bol to krásny deň! A víťazke blahoželám! Zuzana Hrdá, Obchodná akademie Prievidza

    

 

 

Celoslovenské finále OĽP

Celoštátne kolo a finále tohtoročnej súťaže pre študentov stredných škôl sa uskutočnilo v Modre-Harmónii. Nosnou témou OĽP 2016 bola Ľudská dôstojnosť a ľudské práva konfrontované -izmami a intoleranciou. Celoštátneho kola sa zúčastnilo 62 stredoškolákov z celej SR. Monika Hagarová napriek tomu, že do najužšieho finále nepostúpila, vzorne reprezentovala Obchodnú akadémiu v Prievidzi na celoštátnom kole Olympiády ľudských práv 2016 v Modre. Ďakujeme a blahoželáme k peknému úspechu.
 

Besedy s osobnosťami slovenskej kultúry

Naši žiaci majú v najbližších dňoch príležitosť inšpirovať sa od známych a úspešných osobností slovenského hospodárskeho a kultúrneho života. Veríme, že besedy budú pre nich znamenať nezabudnuteľné zážitky a využijú jedinečnú možnosť položiť im naživo otázky a vypočuť si ich príbeh života a tvorby. V stredu 6. apríla 2016 príde do Domu kultúry v Prievidzi mladá fotografka svetového mena Mária Švarbová. Vo štvrtok 14. apríla sa v rámci turné pri príležitosti 25 rokov vydávania slovenskej literatúry zastaví na Obchodnej akadémii v Prievidzi na hodinu slovenčiny známy vydavateľ Koloman Kertész Bagala spolu s hercom, režisérom, spisovateľom, redaktorom RTVS Lacom Keratom. A začiatkom mája nás má v kalendári poznačených Adela Banášová!
 

Deň učiteľov 2016

Krajiny UNESCO oslavujú Deň učiteľov na jeseň - 5. októbra. Ale naše Slovensko, tradične od roku 1955, slávi Deň učiteľov v deň narodenia Jána Amosa Komenského (28. marec). V piatok 1. apríla popoludní sa pri tejto príležitosti koná slávnostné posedenie súčasných a bývalých zamestnancov Obchodnej akadémie v Prievidzi. Vo štvrtok  31. marca 2016, v Galérii Bazovského v Trenčíne dostal ocenenie "Vynikajúci pedagóg Trenčianskeho kraja 2016“ náš p. zástupca, Mgr. Ivan Kadlečík. V stredu 30. marca 2016 ďalší dvaja naši zamestnanci v Dome kultúry získali od Mesta Prievidza Plaketu Jána Amosa Komenského za osobnostný prínos a dosiahnutie výnimočných úspechov vo výchovno – vzdelávacej práci. Blahoželáme vám, Ing. Stanislav Baran a RNDr. Eva Kadlečíková! Všetkým učiteľom, pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom Obchodnej akadémie v Prievidzi želáme ku sviatku všetko najlepšie, nech naďalej čo najlepšie vzdelávate a inšpirujete mladú generáciu!

 

Zníženie energetickej náročnosti našej školy

Ďakujeme zastupiteľstvu Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré na svojom zasadnutí dňa 21. marca 2016 uznesením č. 352/2016  schválilo a) predloženie žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci výzvy OPKZP-PO4-SC431- 2015-6 na realizáciu projektu „Zníženie energetickej náročnosti školy Obchodná akadémia Prievidza“, ktorého ciele sú v súlade s platným Územným plánom veľkého územného celku Trenčianskeho kraja a platným Programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja samosprávneho kraja; b) zabezpečenie realizácie projektu po schválení žiadosti o NFP; c) spolufinancovanie projektu do výšky 5% z celkových oprávnených výdavkov na projekt, t.j. do výšky 33 897,63 Eur, d) financovanie prípadných neoprávnených nákladov z rozpočtu TSK, e) financovanie projektu v celkovej výške z prostriedkov TSK do úhrady finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov (ERDF) a štátneho rozpočtu.

O tejto, pre našu školu mimoriadne vítanej, potrebnej a významnej, investícii informuje RTV Prievidza vo videoreportáži s názvom Schválili projekt rekonštrukcie OA v Prievidzi. Veríme, že žiadosť o NFP bude schválená a čoskoro sa (spolu so všetkými zamestnancami, žiakmi, rodičmi a priaznivcami) budeme tešiť z nových okien, z vynovenej a zateplenej fasády, zo zníženia nákladov na prevádzku školy...

 

Bosákova cena 2015/2016

Školského kola „Bosákova cena 2015/2016“ dňa 17. marca 2016 sa zúčastnili:

  • Simona Rendeková s prácou „Panské domy hornej Nitry“ (propagácia panských domov hornej Nitry v cestovnom ruchu),
  • Zuzana Hrdá s prácou „zaKamencom“ (propagácia regiónu za obcou Kamenec pod Vtáčnikom v cestovnom ruchu).

Víťazný školský projekt Zuzany Hrdej postúpi do medzinárodného slovensko-českého kola súťaže BOSÁKOVA CENA 2015/2016. Pre víťaza je v prvej polovici roku 2016 pripravená návšteva Európskeho parlamentu na pozvanie europoslanca Eduarda Kukana. Viac o medzinárodnej súťaži Bosákova cena 2015/2016 sa dozviete na: http://www.bosak.sk/sk  

 

Aktivity na začiatku apríla 2016

Po vydarenej a príjemnej firemnej oslave Dňa učiteľov 2016 nás začiatkom apríla čaká mnoho úloh, súťaží, aktivít. Zohratý a činorodý kolektív zamestnancov a žiakov OA v Prievidzi sa dozaista posnaží, aby sme všetko úspešne zvládli a opäť dosiahli pekné výsledky. Už o týždeň: 11. - 13. apríla sa konajú maturitné skúšky: praktická časť odbornej zložky tried IV. ABC a II. P. Vo štvrtok 7. apríla 2016 si na pracovnej porade rozdelíme úlohy, počas dní PČOZ sa totiž uskutoční aj Kurz ochrany života a zdravia pre tretí ročník, účelové cvičenie pre prvákov a druhákov, prezenčná oprava písomných maturitných prác zo slovenského jazyka a literatúry a z cudzích jazykov... V dňoch 6. - 8. apríla sa koná celoslovenské kolo Olympiády ľudských práv v Modre, kde našu školu, aj okres Prievidza a celý Trenčiansky kraj budú reprezentovať žiačka Monika Hagarová a pani učiteľka JUDr. D. Majdanová. V piatok 8. apríla sa koná krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti v Starej Turej (súťažiť budú žiačky S. Rendeková a Z. Hrdá), súčasne je aj finále súťaže podnikateľských zámerov "Bosákova cena 2015/2016" v Bratislave. V nadchádzajúcom týždni organizujeme aj besedu s vynikajúcou slovenskou fotografkou v rámci cyklu prednášok smevškole... Mimochodom, o súčasnosti  a budúcnosti vzdelávania na Slovensku bude v Trenčíne v klube Lúč besedovať náš priateľ Dr. Ivan Ježík (Voices) so svojimi hosťami. Tiež spracúvame výber voliteľných predmetov a personálne zabezpečenie budúceho školského roka. Pripravujeme prijímacie skúšky - 6. apríla robia základné školy Testovanie 9. A zároveň vyučujeme, učíme sa, klasifikujeme, hodnotíme - o necelé dva týždne, 14. apríla bude totiž trištvrteročná klasifikačná porada. Do kona apríla je možné poskytnúť svoj podiel dvoch percent zo zaplatenej dane pre naše rodičovské občianske združenie
 

Máme radi našu školu

Trenčiansky samosprávny kraj pri príležitosti oslavy svojich 15. narodenín vyzýva až do októbra 2016 na zapojenie sa do súťaží v rámci kampane Trenčianska župa dostáva občiansky (nádych).

TSK v marci  organizoval pre žiakov všetkých škôl na území Trenčianskeho kraja súťaž s názvom  „Mám rád školu, na ktorej študujem – súťaž o najkrajšiu fotografiu“. Do súťaže sa zapojili aj naši žiaci – IV.A a III.A triedy. Práve III. A trieda za fotografiu s tretím najvyšším počtom označení „Páči sa mi to“ na sociálnej sieti získala pekné tretie miesto a odmenu – koncoročný výlet na Trenčiansky hrad a knižné publikácie v hodnote 100,- eur.

Víťazom súťaží, ktorí sa v rámci kampane Trenčianska župa dostáva občiansky (nádych) zapojili do súťaží na facebookovej fanpage TSK, ceny vo štvrtok 31. marca 2016 o 11.30 hod. v kongresovej sále TSK odovzdal osobne predseda TSK Jaroslav Baška.

   

 

tóó je voda

 Vitajte v našom regióne

Žiaci 2.B sa zúčastnili 22.3. 2016 v Obchodnom centre Avion Bratislava  21. ročníka súťaže Vitajte v našom regióne v rámci celoslovenského veľtrhu cestovného ruchu projektu Podnikanie v cestovnom ruchu neziskovej organizácie JA Slovensko (Junior Achievement). 

V silnej konkurencii škôl z celeého Slovenska v kategórii Najlepší prezentačný tím získali 2. miesto. Prezentovali svoj projekt  tóó je voda - studničky a pramene hornej Nitry.

  

 

Maturity 2016

Detaily o maturitných skúškach 15. - 17. marca 2016 sú aj v škole na nástenke vo vestibule - zoznamy maturantov, učebne, vzory odpoveďových hárkov, pokyny pre žiakov...  Informácie poskytujú aj triedne učiteľky, vyučujúce jednotlivých predmetov. A takmer všetko je na webe: internetový portál pre "elektronickú maturitu" je: http://www.etest.sk/e-maturita-2016/  a internetový portál pre "papierovú maturitu" je: http://www.nucem.sk/sk/maturita. Milí maturanti, držíme vám palce, a želáme veľmi dobré výsledky v skúškach z externej časti a z písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. 
 
V utorok a stredu 15. a 16. marca ponúkame pre našich žiakov, okrem štvrtákov, účasť na filmovom festivale JEDEN SVET v Dome kultúry od 10:30 hod. Tretiaci majú v stredu testy kariérnych predpokladov. 
Všetkých rodičov našich žiakov srdečne a j touto cestou pozývame na rodičovské triedne schôdze, vo štvrtok 17. 3. od 16:00 vo svojej triede, so zaujímavým programom: voľby zástupcov rodičov do Rady školy, výber voliteľných predmetov, informácie o spôsobe darovania 2 percent z dane z príjmu, aktuálne informácie o klasifikácii a správaní sa v jednotlivých triedach a iné...
 


Strana 9 z 26

Certifikačná škola NUCEM

 

 

Ambasádorská škola EP

 

 

Partnerská škola JA SR

Základné informácie

Obchodná akadémia, F. Madvu 2, 971 29 Prievidza. Zriaďovateľ školy: Trenčiansky samosprávny kraj, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín. Riaditeľ školy: Mgr. Ľubomír Vida - lubomir.vida@oapd.tsk.sk IČO: 00162094 telefón: 046/5438118 fax: 046/5430691

Euroscola

TancujPD 2014

Krátke správy

V dňoch 12. 11. – 16. 11. 2012 sa na Slovensku konala informatická súťaž iBobor. Zúčastnilo sa jej celkovo 49 798 žiakov v piatich kategóriách. Na našej škole sa do súťaže zapojilo 44 žiakov, 15 v kategórii Senior a 29 v kategórii Junior. Úspešnými riešiteľkami v kategórii Senior sú Petra Zambojová (III.A) a Patrícia Iliašová (IV.C). V kategórii Junior sú úspešnými riešiteľmi Patrik Peřina (II.C), Filip Štancel (I.A), Kristína Ištvániková (I.B), Ivana Malinová (II.C), Milan Hudec (II.C) a Michaela Mičková (II.A). Výsledky súťaže, podrobnejšie informácie a tiež ukážky úloh z predchádzajúcich ročníkov si môžete pozrieť na www.ibobor.sk. Úspešným riešiteľom blahoželáme, všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a tešíme sa na budúci ročník.

Hlasovanie

Tešíte sa na nový školský rok?
 

Návštevníci stránok

 58 hostí